czwartek, 15 grudnia 2022

36 lot Ingenuity w atmosferze Marsa

W sobotę - 10 grudnia br. (Sol 642) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój trzydziesty szósty lot w atmosferze Marsa (osiemnasty w 2022 roku!). Start miał miejsce około 16:31 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - pojazd zgodnie z planem wzbił się z lądowiska Airfield X na wysokość 10 metrów, po czym z prędkością 5,5 m/s wykonał około 55-metrowy lot w kierunku północno-zachodnim, po czym zawrócił i wylądował ponownie w tym samym miejscu (Airfield X). Łącznie w trakcie 60,5 sekundy lotu helikopter pokonał dystans 110 metrów.

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingenuity przebywał w powietrzu przez 60 minut i 51,6 sekundy - w tym czasie przebył odległość 7 kilometrów i 517 metrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie trzydziestego szóstego lotu Ingenuity (10 grudnia br. - Sol 642) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 16:31:22 lokalnego czasu słonecznego na Marsie). Poniżej zdjęcie powierzchni Marsa z zaznaczeniem trasy 36 lotu (około 55-metrowy odcinek w kierunku północno-zachodnim od obecnej pozycji helikoptera). Obecnie Ingenuity znajduje się około 540 metrów na północny-wschód od łazika Perseverance.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.