środa, 7 grudnia 2022

35 lot Ingenuity w atmosferze Marsa

W sobotę - 3 grudnia br. (Sol 635) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój trzydziesty piąty lot w atmosferze Marsa (siedemnasty w 2022 roku!). Start miał miejsce około 16:37 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - pojazd zgodnie z planem wzbił się z lądowiska Airfield X na rekordową wysokość 14 metrów, po czym z prędkością 3,0 m/s wykonał lot w kierunku północno-zachodnim, po czym wylądował w obrębie Airfield X. Łącznie w trakcie 52 sekund lotu helikopter pokonał dystans 15 metrów.

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingenuity przebywał w powietrzu przez 59 minut i 51,1 sekundy - w tym czasie przebył odległość 7 kilometrów i 407 metrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie trzydziestego piątego lotu Ingenuity (3 grudnia br. - Sol 635) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 16:37:06 lokalnego czasu słonecznego na Marsie).

Poniżej zdjęcie powierzchni Marsa z zaznaczeniem trasy 35 lotu (ostatni krótki odcinek z zaznaczoną pozycją Ingenuity po wylądowaniu. Obecnie Ingenuity znajduje się około 670 metrów na północny-wschód od łazika Perseverance.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.