wtorek, 20 grudnia 2022

To prawdopodobnie koniec misji lądownika InSight

To już prawdopodobnie koniec misji lądownika marsjańskiego InSight. 18 grudnia 2022 roku w czasie zaplanowanej sesji komunikacyjnej lądownik nie nawiązał łączności z Ziemią. Jeśli kolejna sesja łączności (zapewne 21 grudnia) nie dojdzie do skutku, NASA oficjalnie zakończą jego misję. Kontrolerzy nie tracą jednak nadziei i w ciągu najbliższych dni i tygodni nadal będą nasłuchiwać sygnałów radiowych z lądownika.

Ostatni raz lądownik nawiązał łączność z Ziemią 15 grudnia br., wówczas przesłał ostanie dane. Należy nadmienić, że lądownik nie komunikuje się bezpośrednio z Ziemią, ale poprzez jeden z kilku orbiterów marsjańskich tworzących sieć łączności Mars Relay Network. Natomiast w trakcie wcześniejszej sesji łączności (12 grudnia) inżynierowie oszacowali, że panele słoneczne lądownika generują dziennie jedynie 285 Wh (na początku misji generowały około 700 Wh). Spadek ilości generowanej energii elektrycznej spowodowany jest głównie poprzez znaczne zapylenie paneli baterii słonecznych.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez Instrument Context Camera (ICC) 11 grudnia 2022 (Sol 1436) o godzinie 17:21:39 lokalnego czasu słonecznego. To prawdopodobnie ostatnie zdjęcie wykonane przez lądownik InSight i przesłane na Ziemię.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.