niedziela, 9 stycznia 2022

Zwierciadło główne JWST w pełni rozłożone8 stycznia kontrolerzy misji James Webb Space Telescope pomyślnie rozłożyli prawe (-V2), trójsegmentowe skrzydło zwierciadła głównego. Cała operacja rozpoczęła się o 14:53 czasu polskiego, a o 19:17 inżynierowie potwierdzili, że panel jest całkowicie rozłożony i zaryglowany w pozycji końcowej. Wraz z rozłożeniem zwierciadła głównego zakończono wszystkie operacje rozkładania kluczowych elementów teleskopu.

Zadaniem głównego zwierciadła teleskopu - o średnicy 6,5 metra i składającego się z 18 sześciokątnych segmentów - jest zebranie jak największej ilości światła z badanych obiektów i skierowanie go (poprzez lustro wtórne) do przedziału instrumentów naukowych ISIM. W celu zmieszczenia tak dużego lustra wewnątrz osłony aerodynamicznej rakiety Ariane 5, sześć najbardziej bocznych segmentów (po trzy z każdej strony) zamontowano na ruchomej strukturze nośnej (skrzydła +V2 i -V2). Rozłożenie tych skrzydeł nastąpiło około dwa tygodnie po starcie.

Zdjęcie: NASA

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.