czwartek, 6 stycznia 2022

Wsporniki SMSS lustra wtórnego JWST rozłożoneW dniu wczorajszym (5 stycznia) inżynierowie przeprowadzili operację rozłożenia wsporników lustra wtórnego (Secondary Mirror Support Structure, w skrócie SMSS). Cała procedura rozpoczęła się o 15:52 czasu polskiego, o 17:28 zakończyło się rozkładanie wsporników SMSS, a o 17:51 specjalne rygle zablokowały je pozycji w pełni rozłożonej. Na dzień dzisiejszy zaplanowano rozłożenie jednego z najważniejszych radiatorów teleskopu: ADIR, który będzie wypromieniować w przestrzeń kosmiczną ciepło z instrumentów naukowych.

Wszystkie trzy wsporniki SMSS mają po 7,2 metrów długości - umieszczone na nich lustro wtórne ma średnicę 74 centymetrów i kieruje światło (zebrane przez lustro główne) bezpośrednio do instrumentów naukowych (w przedziale ISIM). Lustro to musi znaleźć się dokładnie w wyznaczonej pozycji (tolerancja 1,5 milimetra) - względem lustra głównego i instrumentów naukowych. 

Inżynierowie sprawdzają lustro wtórne przed jego zamontowaniem do wsporników SMSS. Zdjęcie: Northrop Grumman

Wsporniki SMSS wraz z lustrem wtórnym w trakcie testów. Zdjęcie: Northrop Grumman

Zdjęcie: NASA

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.