wtorek, 25 stycznia 2022

Teleskop JWST na orbicie wokół punktu libracyjnego L224 stycznia br. o godzinie 20:00 czasu polskiego rozpoczął się prawie 5 minutowy (4 minuty i 57 sekund) manewr korekty trajektorii (MCC-2) James Webb Space Telescope. Był to już trzeci manewr korekty, który wprowadził teleskop na tzw. orbitę halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia, który znajduje się około 1,5 milionów kilometrów od Ziemi.

Prawie 5-minutowa praca silniczków korekcyjnych JWST spowodowała zmianę prędkości o jedynie 1,6 m/s - wartość ta była jednak wystarczająca aby wprowadzić teleskop na orbitę halo wokół L2. Orbita halo JWST jest znacznie nachylona względem płaszczyzny orbity ziemskiej i ma kształt nieznacznie spłaszczonego okręgu (o wymiarach 1,6 mln km na około 1,2 mln km). Jest to orbita dynamicznie niestabilna - aby pozostać na orbicie halo teleskop będzie musiał co około 3 tygodnie dokonać delikatnej korekty orbity (w przeciwnym wypadku oddali się od L2). Okres obiegu orbity będzie wynosił około 6 miesięcy.

Wbrew temu co napisało wiele portali popularnonaukowych oraz opinii wielu "ekspertów" James Webb Space Telescope NIGDY nie będzie operował w cieniu Ziemi bądź Księżyca - wręcz przeciwnie - będzie cały czas oświetlony przez Słońce (konieczne jest to do generowania energii elektrycznej przez panel baterii słonecznych).

W trakcie najbliższych trzech miesięcy zostanie przeprowadzony proces wyrównywania i dostrajania zwierciadła głównego - każdy segment zostanie odpowiednio wypozycjonowany oraz dopasowana zostanie jego krzywizna lustra. Z grubsza proces tn będzie polegał na nakierowaniu teleskopu na gwiazdę, prowadzeniu pomiarów za pomocą jednego z instrumentów naukowych (NIRCam) i odpowiednim skorygowaniu segmentów lustra tak aby otrzymać jak najlepszy obraz gwiazdy.

Jako cel do tego procesu wybrano gwiazdę HD 84406, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, około 242 lata świetlne od Ziemi. Jest to żółty karzeł o typie widmowym G i jasności 6,94m (ledwo widoczna dla nieuzbrojonego oka).

Orbita halo teleskopu JWST widziana "z góry".

Poniżej film ukazujący, jak James Webb Telescope będzie poruszał się po orbicie halo - z perspektywy ruchu orbitalnego Ziemi (oczywiście nie zachowano odpowiedniej skali).

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.