sobota, 15 stycznia 2022

Rozpoczęto unoszenie segmentów lustra JWST z pozycji startowychPo zakończeniu wszystkich kluczowych operacji rozkładania elementów James Webb Space Telescope, przyszedł czas na nieco mniej efektowne czynności obsługowe. 12 stycznia rozpoczęto dziesięciodniowy proces unoszenia poszczególnych segmentów zwierciadła głównego z ich pozycji startowych - każde lustro zostanie uniesione o około 12,5 milimetra. Po zakończeniu tego procesu nastąpi około 3-miesięczny okres precyzyjnego wyrównywania i dostrajania poszczególnych segmentów, tak aby tworzyły jedno lustro.

Na czas startu każdy segment lustra głównego (oraz lustro wtórne) został osadzony w specjalnie wyprofilowanym gnieździe, które dodatkowo zabezpieczało je od wibracji i wstrząsów. Aby umożliwić późniejsze swobodne manewrowanie, każdy segment musi zostać uniesiony z swojego gniazda o około 12,5 milimetra. Za ten proces odpowiedzialne są specjalne mechanizmy znajdujące się "na plecach" każdego lustra.

Każdy sześciokątny segment zwierciadła głównego został wyposażony w odpowiednią płytę wsporczą (heksapod) z sześcioma aktywatorami (niewielkie silniczki elektryczne), których głównym zadaniem jest uniesienie całego segmentu oraz precyzyjne nakierowanie wiązki światła na lustro wtórne. Dodatkowo każdy segment został wyposażony w znajdujący się na środku siódmy aktywator, który za pomocą sześciu rozpórek zapewni odpowiednie wyprofilowanie krzywizny lustra.

Mechanizm wyrównania i wyprofilowania segmentu lustra obejmuje siedem aktywatorów, sześć rozpórek, odpowiednią płytę wsporczą aktywatorów (heksapod) oraz niezbędne urządzenia elektroniczne (sterująco-kontrolne). Zdjęcie: ASU/NASA (CC BY 2.0)

Aktualny stan podniesienia poszczególnych segmentów zwierciadła głównego oraz lustra wtórnego - jak widać segmenty zostały podniesione o około 2,5 milimetra z pozycji startowej. Segmenty A3 i A6 zostaną podniesione na samym końcu. Zdjęcie: NASA

Poniżej film przedstawiający proces wyrównania i dostrajania poszczególnych segmentów zwierciadła głównego.


Zdjęcie: Adriana Manrique Gutierrez, NASA Animator (CC BY 2.0)

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.