sobota, 8 stycznia 2022

Pierwsze skrzydło zwierciadła głównego JWST rozłożone7 stycznia kontrolerzy misji James Webb Space Telescope pomyślnie rozłożyli lewe (+V2), trójsegmentowe skrzydło zwierciadła głównego. Cała operacja rozpoczęła się o 14:36 czasu polskiego, a o 20:11 inżynierowie potwierdzili, że panel jest całkowicie rozłożony i zaryglowany w pozycji końcowej. Na dzień dzisiejszy zaplanowano rozłożenie prawego (-V2) skrzydła zwierciadła głównego.

Zadaniem głównego zwierciadła teleskopu - o średnicy 6,5 metra i składającego się z 18 sześciokątnych segmentów - jest zebranie jak największej ilości światła z badanych obiektów i skierowanie go (poprzez lustro wtórne) do przedziału instrumentów naukowych ISIM. W celu zmieszczenia tak dużego lustra wewnątrz osłony aerodynamicznej rakiety Ariane 5, sześć najbardziej bocznych segmentów (po trzy z każdej strony) zamontowano na ruchomej strukturze nośnej (skrzydła +V2 i -V2). Rozłożenie tych skrzydeł nastąpi około dwa tygodnie po starcie.

Poniżej film z testowego rozkładania skrzydeł z segmentami zwierciadła głównego. Wideo: Goddard Space Flight Center

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.