sobota, 1 stycznia 2022

JWST: osłona przeciwsłoneczna rozłożona! Aktualizacja 3.01.2022Z kilkugodzinnym opóźnieniem rozpoczęła się w dniu wczorajszym (31 grudnia) operacja rozłożenia dwóch bocznych masztów (+J i -J), które odpowiedzialne są za rozsunięcie osłony przeciwsłonecznej na pełną szerokość. Opóźnienie to spowodowane było przez część czujników, które wskazywały, że membrana chroniąca osłonę przeciwsłoneczną nie zwinęła się do końca. Jednak po analizie sytuacji i na podstawie wskazań innych czujników, zespół kontrolerów zdecydował o rozpoczęciu procedury rozkładania masztów. Operacja ta była kontynuowana bez przeszkód aż do pełnego rozłożenia obydwu masztów i rozsunięcia osłony przeciwsłonecznej.

Aktualizacje z dnia 3.01.2022 i 2.01.2022 na dole strony.

Rozkładanie pierwszego masztu (+J) rozpoczęło się o 19:30 czasu polskiego i zakończyło o 22:49. Rozkładanie drugiego masztu (-J) rozpoczęło się już dzisiaj (1 stycznia) o godzinie 0:31 czasu polskiego i zakończyło o 4:13. Jak podkreślają kontrolerzy wszystkie 107 mechanizmów związanych z dzisiejszym rozłożeniem osłony przeciwsłonecznej zadziałało perfekcyjnie. W chwili obecnej maszty są w pełni rozłożone (i zablokowane w końcowych pozycjach), a osłona przeciwsłoneczna rozsunięta na pełną szerokość.

Na dzień dzisiejszy zaplanowano rozpoczęcie operacji naprężania i rozsuwania poszczególnych warstw osłony przeciwsłonecznej - w tym celu aktywowanych zostanie kilkanaście silniczków elektrycznych, które za pomocą 90 linek i cięgien będą stopniowo napinać poszczególne warstwy. Cała operacja zajmie około dwa dni.

Na poniższym zdjęciu widać ślad pozostawiony przez teleskop JWST, gdy ten znajdował się w odległości ponad 740 000 kilometrów od Ziemi.

Zdjęcie przedstawia ślad pozostawiony przez poruszający się teleskop JWST na tle gwiazd (w chwili wykonywania tego zdjęcia JWST był oddalony o ponad 740 000 km. Zdjęcie wykonał Scott Tilley (Twitter: @coastal8049)

Aktualizacja 2.01.2022

Ponieważ Sylwestrowa operacja rozłożenia masztów bocznych i osłony przeciwsłonecznej przeciągnęła się do późna w nocy (wschodnioamerykańskiego czasu standardowego - EST), kierownictwo misji James Webb Space Telescope zadecydowało, że 1 stycznia będzie dniem odpoczynku dla kontrolerów misji. Naprężanie osłony przeciwsłonecznej oraz odseparowanie poszczególnych warstw rozpocznie się 2 stycznia.

Aktualizacja 3.01.2022

Zespół kontrolerów po raz kolejny przesunął (na 3 stycznia) rozpoczęcie operacji naprężania osłony termicznej oraz rozsuwania jej poszczególnych warstw. W dniu wczorajszym kontrolerzy skupili się na kilku niezbędnych czynnościach obsługowych teleskopu: m.in. pracowali nad optymalizacją działania jego systemu elektrycznego oraz obserwacji jego funkcjonowania w środowisku przestrzeni kosmicznej. Pozwoliło to upewnić się, że teleskop jest w doskonałej kondycji i jest gotowy do dalszych działań. Szef inżynierów misji Mike Menzel z Goddard Space Flight Center podkreśla, że plan uruchamiania JWST jest bardzo elastyczny i takie dwudniowe opóźnienie nie zaburza w żaden sposób kolejnych operacji.

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.