piątek, 7 stycznia 2022

Radiator ADIR JWST rozłożonyWczoraj - 6 stycznia - o godzinie 14:48 czasu polskiego zakończyła się 15-minutowa operacja rozłożenia radiatora ADIR. Radiator ADIR (Aft Deployable Instrument Radiator) jest dużym (1,2 metra na 2,4 metra) panelem wykonanym z niezwykle czystego arkusza aluminium, którego zadaniem jest wypromieniowywanie w przestrzeń kosmiczną ciepła generowanego przez instrumenty naukowe. Na dzień dzisiejszy zaplanowano rozłożenie lewego (+V) segmentu zwierciadła głównego.

Poniżej krótki film zarejestrowany w Obserwatorium Uniwersytetu Hertfordshire (Twitter: @BayfordburyObs), w godzinach pomiędzy 21:20 (5 stycznia) a godziną 0:55 (6 stycznia). Na zdjęciu oprócz JWST widać także ruch planetoidy: 1998 DF10 (poniżej płaszczyzny ruchu JWST oraz 2000 HQ42 (w prawym górnym rogu).

Na powyższym zdjęciu widać cały radiator ADIR (pochylony czarny panel). W dniu wczorajszym rozkładana była jego dolna część (ułożona na zdjęciu w przechyloną literę V). 

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.