czwartek, 20 stycznia 2022

Segmenty zwierciadła JWST uniesioneW dniu wczorajszym (19 stycznia br.) inżynierowie i kontrolerzy misji James Webb Space Telescope zakończyli pomyślnie kilkudniowy okres podnoszenia poszczególnych segmentów zwierciadła głównego z ich pozycji startowych. Obecnie wszystkie segmenty zwierciadła głównego oraz lustro wtórne są już uniesione o zakładane 12,5 milimetra. W najbliższym czasie kontrolerzy skupią się na przygotowaniach do przeprowadzeniu manewru wejścia JWST (MCC-2) na orbitę halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia.

W trakcie najbliższych trzech miesięcy poszczególne segmenty lustra będą precyzyjnie dostrajane i pozycjonowane (z dokładnością do mikrometrów i nanometrów). Segmenty A6 i A3 zostały podniesione na samym końcu, ze względu na częściową niesprawność precyzyjnych czujników mierzących wysunięcie tych segmentów.

Obecnie manewr MCC-2 zaplanowany jest na poniedziałek 24 stycznia br. około godziny 20:00 czasu polskiego.

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.