wtorek, 4 stycznia 2022

Pierwsze trzy warstwy osłony przeciwsłonecznej JWST naprężoneW dniu wczorajszym (3 stycznia) kontrolerzy przeprowadzili udaną operację naprężania trzech (z pięciu) warstw osłony przeciwsłonecznej. Naprężanie pierwszej, największej warstwy osłony zakończyło się o 21:48 czasu polskiego. Naprężanie drugiej warstwy trwało 74 minuty i trwało do 23:23. Naprężanie trzeciej warstwy trwało 71 minut i zakończyło się dziś (4 stycznia) o godzinie 0:59. Ostatnie dwie warstwy będą naprężane w dniu dzisiejszym.

"Faza naprężania osłony przeciwsłonecznej jest szczególnie trudna, ponieważ występują tu złożone oddziaływania pomiędzy strukturą nośną, mechanizmami napinającymi, cięgnami i samą osłoną" - powiedział kierownik operacji rozkładania osłony James Cooper z Goddard Space Flight Center. "To była najtrudniejsza operacja do przetestowania i czuje się wspaniale, że wszystko poszło dziś dobrze. Pracownicy NASA i Northrop wykonali wspaniałą robotę i nie możemy doczekać się naprężania pozostałych warstw".

W pełni rozłożona osłona będzie chronić zwierciadło i instrumenty naukowe przed intensywnym ciepłem promieniowania słonecznego. Po stronie odsłonecznej osłona osiągnie maksymalnie 110 °C, podczas gdy zwierciadło i instrumenty schłodzą się do temperatury około -237 °C.

Osłona przeciwsłoneczna ma kształt zbliżony do rombu o długości przekątnych 21,197 metra na 14,162 metra. Każda z pięciu warstw (Layer 1 - 5)  ma nieco inny kształt i rozmiar: warstwa Layer 5 (tuż pod zwierciadłem teleskopu) jest najmniejsza ale najbardziej wypukła. Warstwa Layer 1 (najbardziej zewnętrzna) jest największa i ułożona najbardziej płasko.

Jak działa osłona przeciwsłoneczna? Znaczna część promieniowania słonecznego padającego na pierwszą warstwę jest odbijana i wypromieniowywana, a tylko niewielka ilość powoduje rozgrzanie materiału i wnikniecie ciepła w głąb osłony. Następna warstwa ponownie rozprasza i wypromieniowuje znaczną część tego "przepuszczonego" ciepła i nagrzewa się jeszcze mniej. Kolejne warstwy równie skutecznie rozpraszają i wypromieniowują pozostałe "przepuszczone" ciepło. Przeprowadzone symulacje wskakują, że przez całą osłonę przenika jedynie 0,000008%  promieniowania padającego na pierwszą warstwę. Zdjęcie: NASA.

Warstwy osłony przeciwsłonecznej wykonane są z wytrzymałego temperaturowo materiału poliimidowego (Kaptonu). Grubość warstwy Layer 1 jest największa i wynosi 0,05 milimetra - kolejne warstwy są już cieńsze: 0,025 mm. Każda z warstw pokryta jest z obydwu stron powłoką aluminiową o grubościach około 100 nanometrów. Dodatkowo na aluminium dwóch najbardziej zewnętrznych i najgorętszych warstw (zwanych Layer 1 i Layer 2) naniesiono 50 nanometrową powłokę krzemową (który ułatwia rozproszenie ciepła słonecznego w przestrzeń kosmiczną).

Poniżej film wykonany w trakcie testów naziemnych w lipcu 2014 - rozsuwane i napinanie osłony rozpoczyna się w 30 sekundzie filmu (oczywiście procedura napinania i rozsuwania zastosowana wczoraj różni się od tej oglądanej na filmie).

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.