niedziela, 5 września 2021

Sukces - pierwsza próbka skały marsjańskiej w pojemniku - aktualizacjaZgodnie z zapowiedzią, w sobotę (4 września) na Ziemię dotarły dodatkowe zdjęcia, które potwierdziły ostatecznie obecność rdzenia skalnego w pojemniku na próbkę. Zdjęcia te zostały wykonane w znacznie lepszych warunkach oświetleniowych - światło słoneczne wpadło znacznie głębiej do otworu wiertła i oświetlało bezpośrednio fragment rdzenia. 

Pierwsze zdjęcia wykonane po wywierceniu otworu w skale "Rochette" ukazały rdzeń skalny tkwiący w otworze wiertła. Na zdjęciach wykonanych po krótkim procesie oczyszczania (kilkusekundowe wibracje) rdzeń skalny nie był już widoczny. Ponieważ zdjęcia wykonywane były już przy słabym oświetleniu, inżynierowie przypuszczali, że w wyniku wibracji rdzeń wsunął się nieco głębiej w pojemnik na próbkę i nie był już widoczny. Jak widać mieli rację.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/ASU

Aktualizacja 7 września 2021:


Zdjęcie rdzenia skalnego wewnątrz zasobnika na próbki wykonane przez kamerę CacheCam, znajdującą się na przyrządzie Sampling and Catching System (SCS). W kolejnym kroku zasobnik z rdzeniem (o numerze seryjnym 266) został zakręcony, uszczelniony i
zmagazynowany.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Poniżej wcześniejsze "newsy" z Perseverance i Ingenuityw roli głównej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.