wtorek, 21 września 2021

1000 dzień marsjański lądownika InSight na MarsieW sobotę - 18 września - późnym wieczorem rozpoczął się tysięczny dzień marsjański (sol) pobytu lądownika InSight na powierzchni Marsa. Jednocześnie kontrolerzy misji poinformowali o zauważalnym wzroście ilości generowanej energii elektrycznej, co pozwala na stopniowe zwiększanie aktywności lądownika. 

Aktywność lądownika została poważnie ograniczona wiosną tego roku, że względu na spadek ilości energii elektrycznej generowanej przez panele baterii słonecznych. Miało to związek ze znacznym zapyleniem paneli oraz zwiększającym się oddaleniem od Słońca (Mars zbliżał się wówczas do aphelium swojej orbity, którą osiągnął 13 lipca 2021).

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 18 września br. (Sol 999) przez kamerę ICC (Instrument Contet Camera). Biała kopuła to instrument SEIS - sejsmometr do wykrywania i analizowania trzęsień marsjańskiego gruntu.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.