wtorek, 7 września 2021

Chang'e-5 zmierza w kierunku ZiemiChińska sonda księżycowa Chang'e-5 ewidentnie opuściła swoją orbitę wokół punktu Lagranga L1 w układzie Słońce-Ziemia i zmierza w kierunku ziemskiego Księżyca. Jak wskazują obliczenia, w sferę dominacji grawitacyjnej Księżyca sonda wejdzie 9 września. Na razie nie wiadomo jaki jest cel tego manewru - chińskie centrum kontroli (Beijing Aerospace Flight Control Center - BACC) nie obwieściło jeszcze swoich planów względem Chang'e-5.

Jonathan McDowell - amerykański specjalista w dziedzinie śledzenia trajektorii satelitów i sond kosmicznych - zauważył, że prawdopodobnie celem tego przelotu będzie skierowanie Chang'e-5 do drugiego punktu Lagranga (L2) w układzie Słońce-Ziemia. Możliwe są również inne scenariusze: sonda może zostać ponownie wprowadzona na orbitę księżycową lub zostać skierowana do planetoidy 469219 Kamoʻoalewa. Który scenariusz zostanie zrealizowany zależy w głównej mierze od ilości paliwa na pokładzie Chang'e-5.

Zdjęcie: China News Service, Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.