czwartek, 9 września 2021

Znamy datę startu James Webb Space TelescopePrzedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej, Amerykańskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy Arianespace wspólnie zadecydowali, że 18 grudnia 2021 jest docelową datą startu rakiety Ariane 5 lot VA256 z James Webb Space Telescope na pokładzie. Obecnie JWST jest przygotowywany do przetransportowania do Gujany Francuskiej - co nastąpi pod koniec września. Wszystkie niezbędne elementy rakiety nośnej zostały już przetransportowane z Europy i oczekują na ostateczny montaż.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni wszystkie delikatne urządzenia teleskopu zostaną zabezpieczone a mechanizmy zaryglowane. W kolejnym kroku korpus teleskopu zostanie opakowany antystatyczną folią i zapakowany do specjalnego klimatyzowanego kontenera transportowego. Pod koniec września kontener zostanie załadowany na statek w jednym z portów w Kalifornii i poprzez Kanał Panamski popłynie do Kourou w Gujanie Francuskiej.

Po przybyciu do Gujańskiego Centrum Kosmicznego (zwanego również Europejskim Portem Kosmicznym) teleskop zostanie "rozpakowany" i sprawdzony pod kątem ewentualnych uszkodzeń powstałych w trakcie transportu. Tutaj również do zbiorników JWST zostanie załadowane paliwo (hydrazyna N2H4 i czterotlenek dwuazotu - N2O4), konieczne do manewrowania teleskopem w przestrzeni kosmicznej. W dalszej kolejności usunięte zostaną wszystkie osłony oraz rygle, następnie JWST zostanie zainstalowany w kapsule aerodynamicznej i zamontowany na rakiecie nośnej Ariane 5. Ostatni etap ziemskiej podróży teleskopu - przetoczenie zestawu startowego z hangaru na platformę startową - nastąpi dwa dni przed startem.

Zdjęcie: NASA/Chris Gunn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.