piątek, 17 września 2021

Model inżynieryjny łazika Rosalind Franklin wwiercił się głęboko w skałęModel inżynieryjny - będący repliką europejskiego łazika marsjańskiego Rosalind Franklin - wwiercił się w skałę na głębokość 1,7 metra i pobrał niewielki rdzeń skalny/ Próbka została następnie wyciągnięta na powierzchnię i dostarczona do pokładowego laboratorium. Pomyślne przetestowanie procedury wiercenia i poboru rdzenia skalnego jest kamieniem milowym misji ExoMars 2022, której głównym celem jest poszukiwanie materii organicznej oraz dowodów na istnienie życia na Marsie.

Pomyślny test miał miejsce na specjalnie zaprojektowanym symulatorze terenu marsjańskiego (Mars Terrain Simulator) znajdującym się w pomieszczeniach firmy ALTEC w Turynie (który jest głównym wykonawcą łazika). Urządzenie wiercące zostało zaprojektowane i skonstruowane przez firmę Leonardo.

Start misji ExoMars 2022 zaplanowany jest obecnie na 2022 rok, z planowanym lądowaniem na Marsie w rejonie Oxia Planum . Misja składa się z rosyjskiego lądownika Kazachok oraz europejskiego łazika Rosalind Franklin. 


Zdjęcie: ESA/Thales Alenia Space
Film: ESA/Thales Alenia Space

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.