poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Próbnik ZhengHe zostanie wyposażony w rosyjskie instrumenty badawczeChińska Agencja Kosmiczna CNSA ogłosiła, że misja kosmiczna ZhenhHe zostanie wyposażona dodatkowo w rosyjskie instrumenty badawcze. Próbnik zostanie wyposażony w dwa instrumenty - ULTIMAN i ULTIWOMAN - które będą wykrywać jony i elektrony oraz badać odziaływanie plazmy wiatru słonecznego z małymi obiektami kosmicznymi (planetoidą). Zostaną one zbudowane przez Rosyjski Instytut Badań Kosmicznych w Moskwie.

Sonda ZhengHe zostanie wystrzelona z Ziemi w 2024 i skierowana ku planetoidzie 469219 Kamo'oalewa. Po pobraniu próbek gruntu z powierzchni planetoidy i dostarczeniu ich na Ziemię, ZhengHe poleci w kierunku głównego pasa planetoid, gdzie wejdzie na orbitę wokół jądra komety 133P/Elst-Pizarro. Sonda zostanie wyposażona w jonowy system napędowy oraz kilkanaście instrumentów: kamery, spektrometry, spektrografy, spektrometr masowy, magnetometr, analizatory cząstek naładowanych oraz detektory pyłu kosmicznego.

Zdjęcie: CNSA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.