środa, 7 kwietnia 2021

Sonda OSIRIS-REx po raz ostatni zbliży się do powierzchni planetoidy BennuDziś - tj. 7 kwietnia 2021 - sonda OSIRIS-REx po raz ostatni zbliży się na niewielką odległość do powierzchni planetoidy 101955 Bennu. Największe zbliżenie do powierzchni - około 3,5 kilometra - nastąpi około 15:51 UTC (czyli 16:51 w Polsce). Po przelocie obok planetoidy OSIRIS-REx jeszcze przez kilka tygodni pozostanie w sąsiedztwie planetoidy, po czym, 10 maja sonda rozpocznie powrót na Ziemię.

Sonda OSIRIS-REx została wystrzelona z Ziemi 8 września 2016. Po kilkuletniej podróży 3 grudnia 2018 sonda weszła na orbitę wokół planetoidy Bennu. 20 października 2020 o godzinie 22:13 UTC OSIRIS-REx zbliżył się do powierzchni planetoidy i pobrał próbki jej gruntu. 10 maja 2021 rozpocznie się powrót sondy z próbkami gruntu na Ziemię. 24 września po ponad 8 latach w przestrzeni kosmicznej kapsuła powrotna wejdzie w atmosferę ziemską i wyląduje w pustynnym rejonie stanu Utah (USA).

Zdjęcie: NASA/Goddard/University of Arizona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.