piątek, 9 kwietnia 2021

20 lat temu rozpoczęła się misja Mars Odyssey20 lat temu - 7 kwietnia 2001 roku o godzinie 15:02:22 UTC - wystartowała rakieta nośna Delta II z orbiterem marsjańskim Mars Odyssey na pokładzie. Po wejściu na orbitę Marsa (24 października 2001) sonda fotografowała i badała powierzchnię nie tylko tej planety (odkrył m.in. lód wodny oraz skład i właściwości gruntu oraz skał) ale również księżyców marsjańskich. Zdjęcia z tego orbitera posłużyły również do wyboru bezpieczniejszych lądowisk dla przyszłych misji bezzałogowych oraz nadal służy do przekazu danych z lądowników i łazików operujących na powierzchni Marsa. Jest najdłużej działającą sondą kosmiczną na Marsie.

Jedno z niesamowitych zdjęć wykonanych przez Mars Odyssey. Ten podwójny krater powstał prawdopodobnie w wyniku rozpadu meteorytu na dwie części tuż nad powierzchnią Marsa.

Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/Arizona State University

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.