wtorek, 20 kwietnia 2021

Historyczny lot Ingenuity na MarsieW poniedziałek  - 19 kwietnia br. - niewielki helikopter Ingenuity stał się pierwszym pojazdem w historii, który wykonał kontrolowany lot w atmosferze innej planety. Udany lot miał miejsce dokładnie o 9:34 czasu polskiego lub o 12:33 lokalnego czasu słonecznego na Marsie. Dane wskakują, że Ingenuity wzniósł się na wysokość około 3 metrów ponad powierzchnię, pozostał w zawisie prze 30 sekund a następnie opadł z powrotem na powierzchnię Marsa. Łączny czas lotu wyniósł 39,1 sekundy. Zespół kontroli otrzymał potwierdzenie udanego lotu o 12:46 czasu polskiego.

Havard Grip - pilot Ingenuity - ogłosił, że Organizacja Lotnictwa Międzynarodowego (ICAO) nadała oficjalne oznaczenie helikoptera tzw. znak wywoławczy - "IGY". Miejsce lotu otrzymało natomiast oznaczenie "JZRO" od miejsca lądowania łazika Jezero Crater.

Na powyższym zdjęciu widać cień helikoptera na powierzchni Marsa - zdjęcie wykonała kamera na pokładzie Ingenuity.


Powyższy film został opracowany na podstawie zdjęć wykonanych przez kamerę Mastcam-Z łazika marsjańskiego Perseverance.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech
Film: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.