sobota, 24 kwietnia 2021

Drugi lot IngenuityW czwartek  - 22 kwietnia br. - niewielki helikopter Ingenuity wykonał swój drugi nieco trudniejszy lot w atmosferze Marsa. Wzlot miał miejsce o 11:33 czasu polskiego lub o 12:33 lokalnego czasu słonecznego na Marsie. Zgodnie z planem Ingenuity wzniósł się na wysokość około 5 metrów ponad powierzchnię, wykonał obrót wokół własnej osi w celu sfotografowania okolicznego terenu, przesunął się w bok o około 2 metry by po chwili powrócić na pierwotne miejsce i wylądować z powrotem na powierzchni Marsa. Łączny czas lotu wyniósł 59,1 sekundy. Pierwsze dane z tego lotu zaczęły docierać na Ziemię o godzinie 15:21.

Trzeci lot zaplanowany jest na niedzielę 25 kwietnia. Będzie ona zacznie trudniejszy: po wystartowaniu Ingenuity wzniesie się na wysokość około 5 metrów, następnie poleci w bok około 50 metrów, powróci na swoje miejsce i wyląduje. Cały lot zajmie około 80 sekund.

Powyżej: pierwsze kolorowe zdjęcie wykonane przez kamerę Ingenuity w trakcie lotu.

Poniżej: krótki film z drugiego lotu Ingenuity.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech
Film: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.