piątek, 16 kwietnia 2021

Pierwsza arabska misja księżycowa zostanie zrealizowana we współpracy z firmą iSpacePrzedstawiciel Mohammed bin Rashid Space Centre poinformował, że pierwsza arabska misja księżycowa zostanie zrealizowana przy współpracy z japońską firmą iSpace. Zbudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie łazik Rashid poleci na Księżyc i wyląduje na jego powierzchni na pokładzie japońskiego lądownika Hakuto-Reboot. Japońsko-arabska misja zostanie wystrzelona w 2022 roku na pokładzie amerykańskiej rakiety nośnej Falcon 9.

Czterokołowy łazik będzie ważył około 10 kilogramów. Zasilany przez baterie słoneczne będzie mógł się poruszać z prędkością do 10 cm/s, pokonywać stoki o nachyleniu do 20 stopni oraz przeszkody do 10 cm wysokości. Zostanie wyposażony w dwie wysokorozdzielcze kamery do fotografowania powierzchni księżycowej, kamerę mikroskopową, kamerę na podczerwień oraz próbnik Langmuira do badania właściwości elektronów i plazmy.

Zdjęcie: Mohammed Bin Rashid Space Centre

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.