czwartek, 8 kwietnia 2021

Ingenuity przetrwał pierwszą noc na powierzchni MarsaJak donosi NASA, niewielki autonomiczny helikopter marsjański Ingenuity przetrwał pierwszą mroźną noc marsjańską. Temperatura w trakcie nocy marsjańskiej w okolicy Jezero Crater mogła spaść nawet do -90°C - tak niska temperatura może spowodować pęknięcie niechronionych elementów elektronicznych, układów scalonych, wypadanie wtyczek przewodów z gniazd jak również uszkodzenie akumulatorów. 
"Ingenuity po raz pierwszy samodzielnie funkcjonował na powierzchni Marsa" - powiedziała MiMi Aung, kierownik projektu Ingenuity z JPL. "Teraz już wiemy, że mamy właściwą izolację termiczną, odpowiednie grzejniki elektryczne i dość energii aby przetrwać zimną noc".

3 kwietnia kamera Ingeunity wykonała pierwsze kolorowe zdjęcie powierzchni marsjańskiej. Widać na nim, że helikopter stoi już na własnych podporach, a łazik Perseverance nadal znajduje się bezpośrednio nad nim.


Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.