piątek, 16 kwietnia 2021

Sonda OSIRIS-REx sfotografowała zmiany na powierzchni planetoidy Bennu7 kwietnia br. amerykańska sonda OSIRIS-REx przeleciała w odległości 3,5 kilometra od powierzchni planetoidy Bennu. Głównym celem tego ostatniego tak bliskiego przelotu było sfotografowanie zmian na powierzchni planetoidy, jakie zaszły w trakcie poboru próbek gruntu (20 października 2020). Powyższe zdjęcie przedstawia powierzchnię planetoidy po kontakcie z mechanizmem pobierania próbek TAG - widać dobrze, że powierzchnia została zmieniona w wyniku samego procesu pobierania próbek (wgłębienie na środku zdjęcia) oraz poprzez odrzut z silniczków korekcyjnych (przesunięte kamyki w pobliżu).

Sonda OSIRIS-REx została wystrzelona z Ziemi 8 września 2016. Po kilkuletniej podróży 3 grudnia 2018 sonda weszła na orbitę wokół planetoidy Bennu. 20 października 2020 o godzinie 22:13 UTC OSIRIS-REx zbliżył się do powierzchni planetoidy i pobrał próbki jej gruntu. 10 maja 2021 rozpocznie się powrót sondy z próbkami gruntu na Ziemię. 24 września 2024, po ponad 8 latach w przestrzeni kosmicznej, kapsuła powrotna wejdzie w atmosferę ziemską i wyląduje w pustynnym rejonie stanu Utah (USA).

Poniższy film przedstawia zmiany na powierzchni planetoidy Bennu po poborze próbek gruntu (zarejestrowane 7 kwietnia 2021) oraz m.in. zdjęcia zrobione w trakcie manewru pobrania próbek (20 października 2020).


Zdjęcie: NASA/Goddard/University of Arizona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.