piątek, 16 kwietnia 2021

New Horizons przekroczy w niedzielę odległość 50 j.a. od Słońca18 kwietnia o godzinie 12:42 UTC (14:42 w Polsce) amerykańska sonda kosmiczna New Horizons przekroczy odległość 50 jednostek astronomicznych (około 7,5 miliardów kilometrów) od Słońca. To bardzo rzadkie wydarzenie - do chwili obecnej tylko cztery sondy przekroczyły tę odległość Pioneer 10 i 11 oraz Voyager 1 i 2. Jednostka astronomiczna to średnia odległość Ziemi od Słońca i wynosi 149,6 milionów kilometrów (czyli New Horizons znajdzie się 50 razy dalej od Słońca niż Ziemia).

Sonda New Horizons została wystrzelona z Ziemi 19 stycznia 2006 roku. Rok później - 28 lutego 2007 - New Horizons przeleciał w odległości 2,3 milionów kilometrów od Jowisza. Obok swojego celu misji - planety karłowatej Pluton - przeleciał 14 lipca 2015. Kolejnym kluczowym wydarzeniem był przelot obok obiektu pasa Kuipera zwanego Arrokoth, do którego doszło 1 stycznia 2019. Inżynierowie spodziewają się, że radioizotopowy generator termoelektryczny (RTG) pozwoli utrzymać kontakt z sondą co najmniej do połowy lat trzydziestych XXI wieku.

Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL/Southwest Research Institute

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.