poniedziałek, 12 kwietnia 2021

NASA opóźnia pierwszy testowy lot Ingenuity

NASA opóźniła pierwszy lot niewielkiego helikoptera marsjańskiego Ingenuity z powodu problemów wykrytych w trakcie próbnego uruchomienia jego silnika (próba miała miejsce 9 kwietnia - Sol 49). Ingenuity obecnie bezpiecznie spoczywa na powierzchni Czerwonej Planety, natomiast pierwszy próbny lot odbędzie się najwcześniej w środę 14 kwietnia.

"W trakcie piątkowego testu szybkiego wirowania śmigieł (około 2400 obrotów na minutę), system sterowania wykrył usterkę i zakończył test przedwcześnie. Miało to miejsce w momencie przejścia komputera z trybu "przedstartowego" do trybu "lotu". Helikopter jest bezpieczny i sprawny, a wszystkie dane telemetryczne zostały przesłane na Ziemię" - napisała NASA w oświadczeniu.

Problem został wykryty przez specjalny układ tzw. "watchdog", który nadzoruje przebieg testu i powiadamia system sterowania w przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek. Obecnie zespół Ingenuity przegląda zapis telemetryczny w celu zdiagnozowania przyczyny wystąpienia usterki. Wcześniejszy test powolnego wirowania śmigieł (około 50 obrotów na minutę) zakończył się powodzeniem.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/ASU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.