sobota, 6 sierpnia 2022

Pierwsza południowokoreańska sonda księżycowa wystrzelona

W piątek 5 sierpnia 2022 o godzinie 1:08:48 czasu polskiego z platformy startowej SLC-40 Cape Canaveral Space Force Base wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z pierwszą południowokoreańską sondą księżycową Danuri na pokładzie. 40 minut i 16 sekund po starcie, sonda odłączyła się od drugiego stopnia rakiety i znalazła się na księżycowej trajektorii balistycznej (właściwie to nadal orbita wokółziemska o wysokości 245 na 1 239 000 km i nachyleniu  29,6°). Około 2:40 kontrolerzy misji, poprzez stację DSN Canberra odebrali pierwszy sygnał radiowy z sondy.

Księżycowa trajektoria balistyczna (właściwie to "ballistic lunar transfer") dzięki specyficznemu wykorzystaniu grawitacji Ziemi, Księżyca i Słońca, pozwala na znaczne zredukowanie energii koniecznej do przetransferowania ładunku z Ziemi na Księżyc. Wystrzelenie próbnika na odległość ponad miliona kilometrów od Ziemi (w okolice punktu libracyjnego L1 układu Słońce-Ziemia) sprawia, że grawitacja słoneczna oddziałując na sondę zwiększa jej wysokości perygeum orbity. Odpowiednio projektując geometrię takiego lotu można dopasować wysokość perygeum orbity próbnika do orbity księżycowej - w takim przypadku do wejścia na orbitę Księżyca wymagana jest tylko niewielka zmiana prędkości ΔV (w porównaniu ze standardowym lotem bezpośrednim do Księżyca). Niemal identyczna trajektoria została zastosowana w przypadku niedawno wystrzelonego próbnika CAPSTONE.

Koreański orbiter Danuri (wcześniej znany jako Korea Pathfinder Lunar Orbiter - KPLO) dotrze na orbitę Księżyca 16 grudnia br. Po osiągnięciu kołowej orbity księżycowej o wysokości około 100 kilometrów, rozpocznie roczną misję obserwacyjną. 678-kilogramowy próbnik skonstruowano w Korea Aerospace Research Institute (KARI) i wyposażono w sześć instrumentów naukowych: trzy kamery LUTI, PolCam, ShadowCam, magnetometr KMAG, spektrometr promieniowania gamma KGRS oraz eksperyment komunikacyjny DTNPL. Poza walidacją technologii oraz sprawdzeniem użytego sprzętu, Danuri będzie także lokalizował księżycowe zasoby takich jak: lód wodny, hel-3, krzem i aluminium. Kamery sporządzą również dokładne (rozdzielczość poniżej 5 m) mapy powierzchni księżycowej, które pomogą wybrać lądowiska dla przyszłych wypraw badawczych.

Zdjęcie u samej góry: @SLDelta45
Dwa zdjęcia na dole: KARI
Filmy: SpaceX, VideoFromSpace

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.