piątek, 26 sierpnia 2022

30 lot Ingenuity w atmosferze Marsa

W sobotę - 20 sierpnia br. (Sol 533) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój trzydziesty lot w atmosferze Marsa (dwunasty lot w 2022 roku i drugi w sezonie zimowym!). Start miał miejsce około 16:08 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - zgodnie z planem pojazd wzbił się z lądowiska Airfield U na wysokość 5 metrów, następnie z prędkością 0,5 m/s przesunął się o 2 metry i wylądował (to samo lądowisko - Airfield U). Łącznie lot helikoptera trwał 33,3 sekundy.

W rejonie Jezero Crater rozpoczął się sezon zimowy, co oznacza zwiększoną ilość pyłu zawieszonego w atmosferze, skrócenie dnia oraz znacznie niższe temperatury zarówno w ciągu dnia jak i nocy. Obecnie ilość energii generowanej w ciągu dnia przez Ingenuity jest niewystarczająca - w trakcie marsjańskiej nocy helikopter wyłączają się, a temperatura w jego wnętrzu spada poniżej -80 ℃. Następnego dnia rankiem komputer resetuje się i wznawia działanie, a panel baterii słonecznej ładuje akumulator - w nocy sytuacja powtarza się. Jednak ten nowy tryb pracy helikoptera budzi poważne obawy kontrolerów, ponieważ wzrasta ryzyko uszkodzenia jego urządzeń elektronicznych.

Ostatni lot Ingenuity miał miejsce ponad dwa miesiące temu - 11 czerwca. Ponieważ od tego lotu helikopter doświadczył ponad 60 mroźnych nocy, inżynierowie chcieli  stwierdzić, czy Ingenuity wciąż jest zdolny do wykonania lotu. W tym celu 6 sierpnia zespół przeprowadził próbny rozruch śmigieł - rozkręcono je do 50 obrotów na minutę. Z kolei 15 sierpnia przeprowadzono już pełny rozruch (do 2573 obrotów na minutę). Odebrane dane telemetryczne z tych testów wskazały, że Ingenuity jest w pełni sprawny (30 udany lot jest tego potwierdzeniem).

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingenuity przebywał w powietrzu przez 55 minut i 45,2 sekundy - w tym czasie przebył odległość 7 kilometrów i 90 metrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie trzydziestego lotu Ingenuity (20 sierpnia br. - Sol 533) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 16:08:26 lokalnego czasu słonecznego na Marsie).

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.