sobota, 27 sierpnia 2022

Miesiąc do zderzenia sondy DART z planetoidą

Za miesiąc - 27 września o godzinie 1:14 czasu polskiego - sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) zderzy się z niewielkim obiektem Dimorphos, który orbituje wokół znacznie większej planetoidy 65803 Didymos. Będzie to pierwsza testowa misja obrony planetarnej, która polega na wyprzedzającej zmianie orbity planetoidy, w celu uniknięcia jej zderzenia z Ziemią. Uprzedzając pytania: układ Dimorphos-Didymos nie stanowi zagrożenia dla Ziemi.

Plan ostatnich 30 dni misji sondy DART

T-30 dni - kamera DRACO wykrywa planetoidę Didymos
T-10 dni - niewielki CubeSat LICIACube zostaje odłączony od sondy i wykonuje manewr wymijający
T-4 godziny - pracę rozpoczyna automatyczny system naprowadzania (SMART Nav)
T-60 minut - odległość 24 000 km - planetoida-cel Dimorphos w polu widzenia kamery DRACO
T-4 minuty - odległość 1 600 km - rozpoczęcie ostatniej korekty trajektorii sondy
T-2 minuty - odległość 800 km - koniec ostatniej korekty trajektorii sondy
T-20 sekund - odległość 130 km - kamera DRAC osiąga max rozdzielczość przestrzenną powierzchni planetoidy
T-2 sekundy - odległość 13 km - sonda nadaje ostatnie zdjęcie przed zderzeniem
T-0 - odległość 0 km - zderzenie z Dimorphosem
T+3 minuty - przelot LICIACube obok planetoidy.

Szacuje się, że uderzenie 500-kilogramowej sondy poruszającej się z prędkością 6,6 km/s w Dimorphosa, spowoduje zmianę jego prędkości orbitalnej o około 0,4 mm/s - skróci to dotychczasowy okres obiegu wokół Didymosa o około 10 minut. 

Niewielka (około 170 metrów średnicy) księżycowa planetoida Dimorphos krąży w odległości około 1,2 kilometra od znaczne większej (około 780 metrów średnicy) planetoidy 65803 Didymos (okres orbitalny 11 godzin 56 minut). Didymos należy do grupy planetoid bliskich orbicie Ziemi (NEO), grupy planetoid potencjalnie niebezpiecznych (PAH) oraz do grupy planetoid Apollo. Krąży po orbicie wokółsłonecznej o odległości peryhelium 151,6 mln km, aphelium 340,4 mln km, nachyleniu płaszczyzny orbity 3,4 stopnia i okresie orbitalnym 770 dni.

Powyższe zdjęci zostało wykonane 7 lipca 2022 przez Lowell Discovery Telescope - który znajduje się w pobliżu Flagsteff (Arizona) - i przedstawia pozycję planetoidy Didymos na tle nieba (czerwony okrąg). Ta obserwacja oraz inne wykonane w lipcu, pozwoliły dokładnie określić orbitę Dimorphosa oraz precyzyjnie umiejscowić jego pozycję w chwili uderzenia sondy DART. Pod tym linkiem można obejrzeć ruch orbitalny Didymosa na tle gwieździstego nieba (animacja przyśpieszona około 900 razy w porównaniu do rzeczywistej prędkości). 4 października 2022 (czyli 8 dni po zderzeniu) 65803 Didymos przeleci w odległości 10,7 milionów kilometrów od Ziemi. Zdjęcie: Lowell Observatory/N. Moskovitz.

Zdjęcie u góry: NASA/Johns Hopkins APL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.