wtorek, 2 sierpnia 2022

JWST fotografuje także bliższe nam obiekty!

12 lipca br. astronomowie pokazali pierwsze kolorowe zdjęcia obiektów kosmicznych, które zaprezentowały potężne możliwości tego teleskopu. Ale fotografowanie gwiazd, mgławic czy odległych gromad galaktyk jest równie wymagające jak obserwacja znacznie bliższych nam obiektów Układu Słonecznego, takich jak planety (jak Mars, Jowisz), planetoidy czy planety karłowate (Pluton, Eris) itp.

Zdjęcie u samej góry  zostało wykonane 27 lipca br. przez instrument NIRCam. W trakcie 11-minutowej obserwacji przez filtr F212N (światło podczerwone o długości fali 2,12 um) zarejestrowano światło emitowane przez wodór cząsteczkowy H₂. Jasna plama po prawej to Wielka Czerwona Plama.

Poniżej zdjęcie Jowisza zostało opublikowane 14 lipca br. Zostało ono wykonane przez kamerę NIRCam (filtr 2,12 mikrometra). Oprócz Jowisza widać na nim także bardzo jasny punkt - to jeden z księżyców galileuszowych Jowisza - Europa.

Poniższe zdjęcie Jowisza wydaje się na pierwszy rzut oka nieciekawe. Ale oprócz znacznie prześwietlonego Jowisza (oraz Europy) widać na nim również dwa znacznie mniejsze księżyce tej planety: Tebe (po lewej, nad Europą) oraz Metis (po prawej tuż przy Jowiszu) oraz pierścień pyłowy Jowisza. Czarna plamka po lewej oraz biała kropa w prawym dolnym rogu to zapewne artefakty. Zdjęcie wykonane przez kamerę NIRCam przez filtr 3,23 mikrometra.

Poniższa animacja przedstawia planetoidę 6481 Tenzing, poruszającą się na tle gwiazd. Potwierdza ono znakomitą zdolność Webba do śledzenia nawet niewielkich i szybko poruszających się obiektów Układu Słonecznego, jakimi są planetoidy.

Zdjęcie u samej góry: NASA/ESA/CSA/STScI
Pozostałe zdjęcia: NASA, ESA, CSA, and B. Holler and J. Stansberry (STScI)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.