niedziela, 28 sierpnia 2022

CAPSTONE w apogeum swojej orbity BLT

26 sierpnia br. o godzinie 21:35:52 czasu polskiego niewielki próbnik CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) znalazł się w apogeum swojej orbity: osiągnął odległość 1 531 949 km od Ziemi. W tak dużej odległości od Ziemi grawitacja słoneczna powoduje stopniowe zwiększanie perygeum orbity CAPSTONE. Od tej chwili próbnik będzie zmierzał już bezpośrednio w kierunku Księżyca.

Księżycowa trajektoria balistyczna (właściwie to "ballistic lunar transfer") dzięki specyficznemu wykorzystaniu grawitacji Ziemi, Księżyca i Słońca, pozwala na znaczne zredukowanie energii koniecznej do przetransferowania ładunku z Ziemi na Księżyc. Wystrzelenie próbnika na odległość ponad miliona kilometrów od Ziemi sprawia, że grawitacja słoneczna oddziałując na sondę zwiększa jej wysokości perygeum orbity. Odpowiednio projektując geometrię takiego lotu można dopasować wysokość perygeum orbity próbnika do orbity księżycowej - w takim przypadku do wejścia na orbitę Księżyca wymagana jest tylko niewielka zmiana prędkości ΔV (w porównaniu ze standardowym lotem bezpośrednim do Księżyca).

Sonda CAPSTONE została wystrzelona z Ziemi 28 czerwca br. na pokładzie rakiety nośnej Electron. 4 lipca próbnik został wprowadzony na księżycową trajektorię balistyczną. Dzięki kilku niewielkim korektom trajektorii oraz pomocy grawitacji słonecznej CAPSTONE wejdzie na orbitę NRHO Księżyca 13 listopada br. CAPSTONE na orbicie NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit, w mechanicznym tłumaczeniu "prawie prostoliniowa orbita halo") będzie się zbliżać do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 1600 km i oddalać nawet na 70 000 km). Obliczenia komputerowe wskazują, że dzięki specyficznemu balansowi pomiędzy przyciąganiem grawitacyjnym Ziemi oraz Księżyca, orbita ta cechuje się długoterminową stabilnością oraz niskim zużyciem paliwa do jej utrzymania.

Zdjęcie: Twitter @NASAAmes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.