czwartek, 25 sierpnia 2022

Kolorowe zdjęcia Jowisza z JWST

Zespół naukowy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zaprezentował - tym razem kolorowe - zdjęcia największej planety Układu Słonecznego - Jowisza. Zdjęcia wykonane w bliskiej podczerwieni przez kamerę NIRCam ukazują burzliwą atmosferę tej planety (w tym Wielką Czerwoną Plamę), zorzę polarną w okolicach biegunów Jowisza, jego słabo widoczne pierścienie, dwa niewielkie księżyce - Amaltea i Andrastea - oraz odległe galaktyki w tle.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez kamerę NIRCam przez filtry 3,6 μm (F360M), 2,12 μm (F212N) i 1,5 μm (F150W2). Oprócz pasmowego układu chmur w atmosferze Jowisza, widać Wielką Czerwoną Plamę (ogromny antycyklon w atmosferze Jowisza), wiele mniejszych burz (jasne plamki) oraz jaskrawo pomarańczową poświatę zórz polarnych w okolicy biegunów tej planety.

Poniższe zdjęcie zostało wykonane przez kamerę NIRCam przez filtry 2,12 μm (F212N) oraz 3,35 μm (F335M). Oprócz Jowisza, odnaleźć można na nim jego pierścienie, dwa niewielkie księżyce (Amaltea i Andrastea) oraz odległe galaktyki w tle (zwłaszcza w lewej dolnej części zdjęcia). Widoczne jest również rozmycie dyfrakcyjne spowodowane przez intensywne światło południowej zorzy polarnej oraz niewidoczny na zdjęciu księżyc Jowisza - Io.

Zdjęcie u góry: NASA/ESA/CSA/Jupiter ERS Team/Judy Schmidt
Zdjęcie na dole: NASA/ESA/CSA/Jupiter ERS Team/Ricardo Hueso (UPV/EHU)/Judy Schmidt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.