czwartek, 4 sierpnia 2022

Galaktyka Koło Wozu w obiektywie kamer JWST

James Webb Space Telescope sfotografował Galaktykę Koło Wozu, która znajduje się w odległości około 500 milionów lat świetlnych, na tle gwiazdozbioru Rzeźbiarz. W galaktyce tej toczą się obecnie intensywne procesy gwiazdotwórcze, które są ewidentnym skutkiem zderzenia z inną galaktyką w odległej przeszłości. Można zauważyć, że podobne procesy zachodzą również w znacznie bardziej oddalonej galaktyce po lewej.

Obecny wygląd Galaktyki Koło Wozu jest wynikiem kolizji dwóch galaktyk: widocznej tutaj dużej galaktyki spiralnej oraz znacznie mniejszej (niewidocznej na tym zdjęciu), do której doszło około 440 milionów lat temu. W wyniku tego zderzenia w galaktyce utworzyły się dwa pierścienie: wewnętrzny blado-różowo-pomarańczowy oraz zewnętrzny niebiesko-czerwony. Wewnętrzny pierścień zawiera ogromne ilości gorącego pyłu i jest siedliskiem młodych gromad gwiezdnych, natomiast w zewnętrznym pierścieniu toczą się głównie intensywne procesy gwiazdotwórcze oraz mają miejsce eksplozje supernowych. Obydwa pierścienie stopniowo rozszerzają się ku zewnętrznym rejonom galaktyki (jak fale po wrzuconym do wody kamieniu).

Powyższe zdjęcie powstało ze złożenia pojedynczych zdjęć wykonanych przez kamery: NIRCam (filtry F090W, F150W, F200W, F277W, F356W i F444W) oraz MIRI (filtry F770W,F1000W, F1280W i F1800W).

Zdjęcie: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.