wtorek, 2 listopada 2021

Próba łączności pomiędzy Zhurong a Mars ExpressOd chwili lądowania na powierzchni Marsa, chiński łazik Zhurong wykorzystuje jedynie orbiter Tianwen-1 do retransmisji danych na Ziemię. W listopadzie br. Europejska Agencja Kosmiczna  (ESA) w porozumieniu z Chińską Agencją Kosmiczną (CNSA) przetestuje możliwość odbioru danych z łazika Zhurong przez orbiter Mars Express. 

Podobnie do łazika Zhurong funkcjonują wszystkie lądowniki i łaziki marsjańskie - z tym, że do retransmisji wykorzystują one amerykańskie orbitery Mars Odyssey, MRO, MAVEN oraz europejskie Mars Express i TGO. Standardowa procedura obioru danych z łazika przez orbiter wygląda następująco: orbiter wchodząc w pole widzenia anten łazika wysyła do niego sygnał inicjujący komunikację. Łazik w odpowiedzi wysyła do orbitera sygnał gotowości do rozpoczęcia retransmisji danych. Dopiero po tej wstępnej - ale kluczowej - procedurze następuje właściwa transmisja danych. 

Jednak w przypadku łazika Zhurong i orbitera Mars Express (oraz innych orbiterów NASA i ESA) występuje pewien problem: systemy komunikacyjne obydwu próbników nie są wpełni kompatybilne. Łazik Zhurong nie jest zdolny do odebrania sygnału inicjującego komunikację z Mars Express. Na szczęście Mars Express może odbierać dane, które nadaje łazik Zhurong. Tak więc łazik będzie nadawał w ciemno!

Testowana procedura będzie następująca: gdy Mars Express będzie zbliżał się do miejsca lądowania Zhurong, włączy swój odbiornik radiowy i będzie nasłuchiwał transmisji radiowej z powierzchni Marsa. Jeśli wykryje sygnały z łazika, automatycznie rozpocznie rejestrację danych. Po zakończeniu transmisji Mars Express zwróci swoje anteny w kierunku Ziemi i rozpocznie retransmisję. Gdy dane zostaną odebrane w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt, zostaną przekazane zespołowi kontrolerów łazika Zhurong do dalszej analizy.

Pięć testów zostanie przeprowadzonych w dniach (godziny wg. czasu polskiego)

7 listopada (niedziela), pomiędzy 13:07 a 13:17,
16 listopada (wtorek), pomiędzy 20:34 a 20:44,
18 listopada (czwartek), pomiędzy 21:27 a 21:37,
20 listopada (sobota), pomiędzy 22:20 a 22:27,
22 listopada (poniedziałek), pomiędzy 23:13 a 23:22.

Zdjęcie: system komunikacyjny sondy Mars Express, QinetiQ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.