czwartek, 28 października 2021

Sonda Lucy wystrzelona. Aktualizacja 27.10.2021Zgodnie z planem tj. 16 października 2021 o godzinie 11:34 czasu polskiego z platformy startowej SLC-41 wystartowała rakieta nośna Atlas V ze sondą Lucy na pokładzie. 58 minut po starcie sonda oddzieliła się od drugiego stopnia i rozpoczęła swój samodzielny lot. Pierwszy sygnał radiowy z Lucy został odebrany przez anteny Deep Space Network już o 12:40 czasu polskiego. Aktualizacje poniżej.

Po odłączeniu się od rakiety nośnej sonda poruszała się z prędkością 108 000 km/h (względem Słońca) i znajdowała się już na orbicie wokółsłonecznej. Parametry tej orbity pozwolą na powrót sondy Lucy w okolice Ziemi (15 października 2022 roku) i wykonanie manewru wsparcia grawitacyjnego.

Start Atlasa V z sondą Lucy - zdjęcie o wydłużonej ekspozycji. Zdjęcie: NASA/Bill Ingalls

Aktualizacja 18.10.2021
Wstępna analiza danych telemetrycznych z sondy Lucy wskazuje na niepełne rozłożenie się jednego z paneli baterii słonecznych. Pomimo to sonda znajduje się w stabilnej konfiguracji, a ilość generowanej energii elektrycznej przewyższa obecne zapotrzebowanie Lucy.

Aktualizacja 19.10.2021
Zespół inżynierów i techników analizuje zebrane dane telemetryczne w celu określenia przyczyn niepełnego rozłożenia jednego z paneli baterii słonecznych. Po pełnym zrozumieniu przyczyn tego niepowodzenia oraz opracowaniu odpowiednich instrukcji, inżynierowie podejmą próbę jego rozłożenia - próba taka zostanie podjęta najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia. Joan Salute z NASA poinformowała, że obecnie panele słoneczne generują około 90% nominalnej ilości energii elektrycznej. Podkreśliła również, że sonda funkcjonuje normalnie i kontynuuje swój lot międzyplanetarny.

Aktualizacja 27.10.2021
Sonda Lucy znajduje się obecnie w stabilnej konfiguracji przewidzianej dla tej fazy lotu międzyplanetarnego. Przeprowadzone ostatnio pomiary generowanej energii elektrycznej sugerują, że stopień rozłożenia panela baterii słonecznych mieści się w zakresie od 75% do 95%. Próba ponownego rozłożenia panela zostanie podjęta nie wcześniej niż 16 listopada, ponieważ 29 października rozpoczną się testy instrumentów naukowych na platformie IPP.

Test rozkładania panela baterii słonecznych Lucy. Powyżej znajduje się specjalna konstrukcja podtrzymująca panel. Zdjęcie: Lockheed Martin

Zdjęcie: United Launch Alliance
Film: NASA/VideoFromSpace

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.