piątek, 5 listopada 2021

Sonda DART w pomieszczeniach SpaceX26 października br. sonda DART została przewieziona z budynku firmy Astrotech Space Operations do budynku SpaceX Payload Facility (obydwie firmy znajdują się na terenie Vandenberg Space Force Base w pobliżu Lompoc, Kalifornia). Tutaj dwa dni później załadowano blisko 50 kilogramów hydrazyny, która posłuży do przeprowadzania manewrów korekty trajektorii oraz do kontroli orientacji przestrzennej sondy. Sonda zawiera również około 60 kilogramów ksenonu do silnika jonowego NEXT-C, który inżynierowie załadowali do zbiorników zanim sonda opuściła budynek Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Laurel (stan Maryland) na początku października.

10 listopada inżynierowie umieszczą DART na adapterze rakiety nośnej Falcon 9 a następnie zamontują wokół niej kapsułę aerodynamiczną. Dzień przed startem (22 listopada) rakieta z sondą zostanie przetoczona na stanowisko startowe SLC-4E. Start nastąpi 23 listopada 2021 o godzinie 7:20 czasu polskiego. W przypadku jakichkolwiek problemów (ze sondą, rakietą nośną lub pogodą), okno startowe pozostanie otwarte aż do lutego 2022 roku.

Na zdjęciu inżynierowie opuszczają sondę DART na specjalny podest po przewiezieniu jej do budynku SpaceX. Po bokach widoczne są dwa długie walce (baterie słoneczne ROSA), natomiast na podstawie widoczny jest srebrny dysk (kamera DRACO).

Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.