czwartek, 25 listopada 2021

Misja sondy DART rozpoczęta!24 listopada 2021 o godzinie 7:21:02 czasu polskiego z platformy startowej SLC-4E Vandenberg Space Force Base wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z sondą DART na pokładzie. 55 minut i 46 sekund po starcie sonda odłączyła się od drugiego stopnia rakiety i znalazła się na orbicie wokółsłonecznej. Kilka minut później kontrolerzy misji odebrali pierwszy sygnał radiowy z sondy, a około półgodziny później rozpoczął się godzinny okres rozkładania paneli słonecznych ROSA (zakończony pełnym powodzeniem).

Głównym zadaniem 10-miesięcznej misji sondy będzie uderzenie w niewielką (160 metrów średnicy) planetoidę Dimorphos (która krąży wokół znacznie większej - 780 metrów średnicy - planetoidy 65803 Didymos), co spowoduje niewielką zamianę jej prędkości orbitalnej. Szacuje się, że uderzenie 500-kilogramowej sondy poruszającej się z prędkością 6 km/s w Dimorphosa, spowoduje zmianę jego prędkości o około 0,5 mm/s (co skróci okres obiegu wokół Didymosa o około 10 minut). 

Pierwszy kontakt radiowy z sondą DART. Zdjęcie: Twitter @esaoperations

Jedynym świadkiem zderzenia będzie niewielki CubeSat  "LICIACube", który zostanie odłączony od DART dziesięć dni przed kolizją (która ma mieć miejsce 2 października 2022). Jego zadaniem jest sfotografowanie zderzenia sondy z planetoidą oraz powstającego później pióropusza gazów i pyłu.

Obraz z kamery umieszczonej na drugim stopniu rakiety przedstawiający oddalającą się sondę DART. Zdjęcie: Wikipedia.eu/NASA/SpaceX. 

Poniżej film ze startu sondy DART.


Zdjęcie u samej góry: Twitter @AsteroidWatch

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.