sobota, 13 listopada 2021

Stopień Fregat Łuny 25 dostarczony do kosmodromu WostocznyjRosyjska Agencja Kosmiczna Roskosmos poinformowała, że 9 listopada br. górny stopień rakiety nośnej - która wystrzeli sondę Łuna 25 w kierunku Księżyca - opuścił budynek producenta NPO Ławoczkin (Chimiki w pobliżu Moskwy) i drogą powietrzną dostarczony do kosmodromu Wostocznyj (obwód amurski na Dalekim Wschodzie). 

Start Łuny 25 z kosmodromu Wostocznyj na pokładzie rakiety nośnej Sojuz 2-1b zaplanowany jest na połowę lipca 2022. Około 10 dni po starcie Łuna 25 wyląduje w okolicy bieguna południowego Księżyca. Będzie to pierwsza rosyjska sonda księżycowa od czasu lądowania Łuny 24 w 1976 roku. Jeśli misja przebiegnie pomyślnie będzie to również pierwsza (od 1988 roku) rosyjska sonda kosmiczna, która opuści ziemskie pole grawitacyjne.

NPO Ławoczkin jest rosyjskim przedsiębiorstwem państwowym wchodzącym w skład Roskosmos, w którym produkowano radzieckie sondy z programów Mars, Wenera, Wega, Łuna i Łunochod. 

Zdjęcie: Twitter @РОСКОСМОС

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.