środa, 24 listopada 2021

Aktualizacja: Start JWST opóźniony o kilka dniW poniedziałek 22 listopada br. NASA poinformowała, że start James Webb Space Telescope został opóźniony o kilka dni i nastąpi nie wcześniej niż 22 grudnia. Opóźnienie spowodowane jest koniecznością przeprowadzenia dodatkowych testów teleskopu, ponieważ mógł ucierpieć w wyniku incydentu do którego doszło w trakcie przygotowań przedstartowych.

Jak wyjaśnia NASA, 9 listopada po osadzeniu teleskopu na adapterze rakiety nośnej doszło do niezaplanowanego, gwałtownego zwolnienia rygla zespalającego teleskop z adapterem. Spowodowało to silny wstrząs teleskopu i zrodziło obawy o uszkodzenia niektórych jego szczególnie delikatnych elementów. Prawidłowo działający rygiel powinien zostać zwolniony około półgodziny po starcie, w momencie oddzielania się teleskopu od adaptera rakiety nośnej.

Aktualizacja: 24 listopada NASA poinformowała o zakończeniu dodatkowych testów po incydencie z dnia 9 listopada. Zespół inżynierów nie znalazł jakichkolwiek uszkodzeń teleskopu, wobec czego, przygotowania do startu James Webb Space Telescope zostały wznowione (na 25 listopada zaplanowano operację tankowania paliwa do zbiorników teleskopu). Obecnie start rakiety Ariane 5 z JWST na pokładzie zaplanowany jest na 22 grudnia na godzinę 13:20 czasu polskiego.

Zdjęcie: NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.