czwartek, 11 listopada 2021

Rozpoczął się montaż rakiety Ariane 5 dla JWST

W Europejskim Porcie Kosmicznym w Gujanie Francuskiej rozpoczął się montaż rakiety Ariane 5, której zadaniem będzie wystrzelenie James Webb Space Telescope w przestrzeń kosmiczną. Kluczowy moment miał miejsce w sobotę 6 listopada, kiedy kadłub głównego stopnia rakiety został wypakowany z kontenera transportowego, obrócony do pionu i ustawiony na mobilnej platformie startowej. W bieżącym tygodniu do głównego stopnia dołączone zostaną dwie rakiety wspomagające na paliwo stałe.

Jedna z dwóch rakiet wspomagających Ariane 5 w drodze do budynku montażowego.

Kadłub pierwszego stopnia ma 5,4 metra średnicy i wysokość 30,5 metra. W jego zbiornikach mieści się 175 ton ciekłego tlenu oraz ciekłego wodoru. Wyposażony jest w silnik rakietowy Vulcain 2, który generuje 140 ton ciągu. Dwie rakiety wspomagające mają po 3 metry średnicy i 31 metrów wysokości. Każda rakieta zawiera po 240 ton paliwa stałego i generuje ponad 600 ton ciągu. Łącznie ciąg startowy Ariane 5 (wersja ES) wynosi 1364 tony.

Zdjęcia: ESA/CNES/Arianespace

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.