środa, 10 listopada 2021

15 lot IngeunityW sobotę - 6 listopada br. - około 18:24 czasu polskiego helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój piętnasty lot w atmosferze Marsa. Start miał miejsce około 12:05 lokalnego czasu słonecznego na Marsie. W trakcie lotu helikopter wzniósł się na wysokość 12 metrów i przemieścił w kierunku południowo-wschodnim o 423 metry (wylądował około 41 metrów od miejsca lądowania po locie nr 9). Łącznie lot trwał 128,8 sekundy.

Planowana trasa 15 lotu Ingeunity (niebieska linia). Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Był to drugi lot z większą prędkością obrotową śmigieł (około 2700 obrotów na minutę) - obecnie ze względu na sezonowy spadek gęstości atmosfery marsjańskiej (o około 25%) wykonanie lotu wymaga większej prędkości obrotowej śmigieł.

Najnowszy lot Ingenuity rozpoczyna serię 4-7 lotów, których celem będzie powrót do Wright Brothers Field (czyli w okolice miejsca lądowania łazika Perseverance: Octavia E. Butler Landing Site).

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie piętnastego lotu Ingenuity przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 12:06:00 lokalnego czasu słonecznego na Marsie).

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.