sobota, 9 października 2021

Kapsuła z sondą Lucy zainstalowana na rakiecie7 października 2021 roku kapsuła aerodynamiczna z sondą Lucy opuściła pomieszczenia firmy Astrotech w Titusville i po przetransportowaniu do budynku montażu pionowego (VIF) (Cape Canaveral Space Force Station), została zainstalowana na rakiecie nośnej. Start rakiety wraz z sondą Lucy zaplanowany jest na 16 października na godzinę 11:34 czasu polskiego. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów ze sondą, rakietą nośną lub pogodą, okno startowe pozostanie otwarte do 7 listopada br.

Rakieta nośna to Atlas V w wersji 401 (czyli wersja z 4-metrową osłoną aerodynamiczną, bez dodatkowych stałopaliwowych rakiet wspomagających i z pojedynczym silnikiem rakietowym górnego stopnia). Kompletna rakieta - składająca się z dwóch stopni: pierwszego i drugiego (zwanego również stopniem górnym) oraz kapsuły aerodynamicznej - mierzy 57,3 metra wysokości i po załadowaniu paliwa waży 337 ton.

W chwili startu odpalone zostają dwa silniki rakietowe pierwszego stopnia, które generując około 383 ton ciągu, w ciągu niespełna czterech minut rozpędzą rakietę do prędkości 17 700 km/h i wyniosą ją ponad atmosferę ziemską. Po wyczerpaniu paliwa pierwszego stopnia oraz jego odłączeniu, pracę rozpoczyna silnik drugiego stopnia - kilka- kilkanaście sekund po jego zapłonie odrzucona zostanie niepotrzebna już osłona aerodynamiczna. 

Po 9 minutach pracy silnik górnego stopnia zostanie wyłączony i sonda znajdzie się na tzw. orbicie parkingowej. Kolejne 25 minut trwa lot swobodny, po którym silnik drugiego stopnia zostanie odpalony po raz drugi - jego 6 minutowa praca zwiększy prędkość sondy do 43 741 km/h - co pozwoli jej wyrwać się z więzów grawitacyjnych Ziemi i wejść na zaplanowaną orbitę wokółsłoneczną.

Kilka minut po wyłączeniu silnika drugiego stopnia sonda Lucy zostanie od niego odłączona (przed deaktywacją górny stopień wykona jeszcze krótki manewr wymijający, który oddali go od sondy). Po pomyślnym rozłożeniu paneli słonecznych (krytyczny moment misji) rozpocznie się 12-letnia misja, w trakcie której sonda pokona odległość ponad 6,4 miliardów kilometrów.

Zdjęcia: United Launch Alliance

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.