piątek, 15 października 2021

Atlas V z sondą Lucy przewieziony na platformę startowąW dniu wczorajszym (14 października 2021) o godzinie 16:40 czasu polskiego sonda Lucy rozpoczęła swoją ostatnią ziemską podróż: z budynku montażu pionowego VIF na odległą o 550 metrów platformę startową SLC-41 Cape Canaveral Space Force Station. Start rakiety zaplanowany jest na sobotę 16 października o godzinie 11:34 czasu polskiego - w przypadku jakichkolwiek problemów start w tym dniu będzie można przeprowadzić w ciągu kolejnych 75 minut. Obecne prognozy pogody określają 90% prawdopodobieństwo wystąpienia sprzyjających warunków atmosferycznych.

Start rakiety Atlas V z sondą Lucy będzie można oglądać na żywo na kanale NASA TV, na stronie NASA Live, w aplikacji NASA oraz na kanale NASA YouTube. Rozpoczęcie relacji około godziny 11 czasu polskiego. Aby zapoznać się z misją sondy Lucy zapraszam również na moją stronę.

Start Atlasa V z sondą Lucy będzie 89 startem tej rakiety, od chwili jej wprowadzenia do użytku w 2002 roku. Będzie to również ostatni start Atlasa V z sondą kosmiczną - firma United Launch Alliance (joint venture Boeinga i Lockheed Martin) opracowała i testuje obecnie rakietę nowej generacji - Vulcan - która w najbliższej przyszłości zastąpi obecnie eksploatowane rakiety Atlas V i Delta IV.

Wyjazd Atlasa V z budynku VIF. Zdjęcie: United Launch Alliance
Podróż rakiety na platformę startowa SLC-41. Zdjęcie: Alex Polimeni/Spaceflight Now

Na pierwszym zdjęciu u góry widać jak lokomotywy przetaczają mobilną platformę startową z rakietą Atlas V z budynku VIF na platformę startową SLC-41. Poniżej film przedstawiający symulację startu misji Lucy.

Zdjęcie: United Launch Alliance
Film: United Launch Alliance

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.