czwartek, 21 października 2021

James Webb Space Telescope wypakowany z kontenera12 października kontener z James Webb Space Telescope został przetransportowany do budynku S5C na terenie Guiana Space Center w Kourou. Dwa dni później - 14 października - inżynierowie przystąpili do jego ostrożnego wypakowania i ustawienia w pionie. Następnie w poniedziałek 18 października rozpoczął się ostatni test przedstartowy, w trakcie którego zostanie kompleksowo sprawdzony cały system elektryczny teleskopu. 

Po zakończeniu testów i zamontowaniu teleskopu na adapterze rakiety nośnej, do zbiorników JWST zostanie załadowane paliwo (hydrazyna N2H4 i czterotlenek dwuazotu - N2O4) - konieczne do manewrowania teleskopem w przestrzeni kosmicznej. Następnie JWST zostanie zainstalowany w kapsule aerodynamicznej i zamontowany na rakiecie nośnej Ariane 5. Ostatni etap ziemskiej podróży teleskopu - przetoczenie zestawu startowego z hangaru na platformę startową - nastąpi dwa dni przed startem. Start zaplanowany jest obecnie na 18 grudnia 2021 roku o godzinie 13:20 czasu polskiego.

14 października - inżynierowie sprawdzają teleskop po wypakowaniu z kontenera. Zdjęcie: ESA/CNES/Arianespace/P. Piron

15 października - James Webb Space Telescope "postawiony do pionu". Zdjęcie: NASA/Chris Gunn 

Pierwsze zdjęcie u góry: NASA/Chris Gunn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.