środa, 13 października 2021

JWST dotarł szczęśliwie do KourouW dniu wczorajszym (12 października 2021) statek MN Colibri z kontenerem z James Webb Space Telescope (JWST) zawinął do Port de Pariacabo na rzece Kourou w Gujanie Francuskiej. W trakcie 16-dniowej podróży statek pokonał około 9300 kilometrów. Po wyładowaniu kontener został przetransportowany do budynku Europejskiego Portu Kosmicznego. Po wyciągnięciu JWST z kontenera inżynierowie przeprowadzą ostatnie kontrole, następnie przygotują go do startu (m.in. załadują paliwo do jego zbiorników) i po umieszczeniu w kapsule aerodynamicznej zainstalują na rakiecie nośnej Ariane 5.

Morska podróż James Webb Space Telescope jest jedną z ostatnich ziemskich podróży teleskopu w ciągu ostnich kilku lat. Teleskop od roku 2013 był montowany w Goddard Space Flight Center w Greenbelt (stan Maryland). W 2017 został przewieziony do Johnson Space Center w Houston (stan Teksas), gdzie przeprowadzano testy kriogeniczne w historycznej "Komorze A" (w komorze tej testowano statki programu Apollo). W 2018 Webb został przewieziony do pomieszczeń firmy Northrop Grumman w Redondo Beach (stan Kalifornia), gdzie przez trzy ostatnie lata przechodził rygorystyczne testy gotowości do działania w środowisku próżni kosmicznej. 24 września 2021 w eskorcie policji kontener z JWST opuścił budynek Northrop Gruman i udał się w 42 kilometrową podróż do portu Naval Station Seal Beach, gdzie został załadowany na statek MN Colibri.

Na zdjęciu wyładunek kontenera z JWST ze statku MN Colibri w Kourou.

Zdjęcie: ESA-CNES-ARIANESPACE/Optique video du CSG - JM GUILLON

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.