piątek, 1 października 2021

James Webb Space Telescope w drodze do KourouJames Webb Space Telescope jest w drodze do Kourou. Według światków kontener z teleskopem opuścił pomieszczenia Northrop Grumman w Redondo Beach 25 września i przetransportowany do pobliskiego portu w Long Beach. Następnego dnia statek z kontenerem wypłynął z portu rozpoczynając tym samym dwutygodniową podróż przez Pacyfik, Kanał Panamski i Morze Karaibskie do Kourou w Gujanie Francuskiej. Doniesienia te potwierdził Eric Smith z NASA.

Po przybyciu do Gujańskiego Centrum Kosmicznego (zwanego również Europejskim Portem Kosmicznym) teleskop zostanie "rozpakowany" i sprawdzony pod kątem ewentualnych uszkodzeń powstałych w trakcie transportu. Po zamontowaniu teleskopu na adapterze rakiety nośnej, do zbiorników JWST zostanie załadowane paliwo (hydrazyna N2H4 i czterotlenek dwuazotu - N2O4) - konieczne do manewrowania teleskopem w przestrzeni kosmicznej. Następnie JWST zostanie zainstalowany w kapsule aerodynamicznej i zamontowany na rakiecie nośnej Ariane 5. Ostatni etap ziemskiej podróży teleskopu - przetoczenie zestawu startowego z hangaru na platformę startową - nastąpi dwa dni przed startem. Start zaplanowany jest obecnie na 18 grudnia 2021 roku.

Ze względu na olbrzymią wartość teleskopu (około 10 mld dolarów), możliwość sabotażu oraz przypadki piractwa morskiego nie podano dokładnej trasy statku. 

Na powyższym zdjęciu widać kontener z James Webb Space Telescope w drodze do portu w Long Beach.

Zdjęcie: slobber91, forum NASASpaceFlight.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.