środa, 20 października 2021

Sonda Parker Solar Probe przeleciała obok WenusGdy oczy niemal całego świata (przynajmniej tej części zainteresowanej podbojem kosmosu) zwrócone były na start rakiety Atlas V z sondą Lucy na pokładzie, w tym samym czasie miało miejsce również inne kosmiczne wydarzenie. 16 października 2021 tuż po 11:30 czasu polskiego sonda Parker Solar Probe przeleciała w odległości 3814 kilometrów od powierzchni Wenus, realizując tym samym piąty manewr wsparcia grawitacyjnego.

Manewr wsparcia grawitacyjnego zmniejszył prędkość sondy 9720 km/h, przez co również spowodował obniżenie peryhelium orbity sondy o około 1,9 milionów kilometrów. Sprawi to, że w trakcie najbliższego przelotu przez peryhelium (21 listopada br.) Parker Solar Probe pobije kolejny rekord i zbliży się do Słońca na odległość 8,5 milionów kilometrów. 

Kolejne dwa przeloty obok Wenus (sierpień 2023 i listopad 2024) pozwolą Parker Solar Probe zbliżyć się jeszcze bardziej do Słońca - w grudniu 2024 osiągnie odległość 6,2 milionów kilometrów od jego powierzchni.

Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.