poniedziałek, 26 lipca 2021

Sonda Europa Clipper zostanie wystrzelona przy użyciu Falcon HeavyW piątek - 23 lipca - NASA oficjalnie ogłosiła, że start sondy Europa Clipper z Ziemi zostanie przeprowadzony przy użyciu rakiety Falcon Feavy dostarczonej przez firmę SpaceX. Misja Europa Clipper rozpocznie się w październiku 2024 z kompleksu startowego LC 39A znajdującego się w Kennedy Space Center na Florydzie. Całkowity koszt rakiety nośnej oraz jej obsługi to 178 milionów dolarów.

Europa Clipper jest amerykańską sondą komiczną, której głównym celem badawczym jest czwarty pod względem wielkości księżyc Jowisza - Europa. Sonda wyposażona w dziewięć instrumentów badawczych zostanie wystrzelona z Ziemi w październiku 2024 roku i dotrze do Jowisza w kwietniu 2030 (między innymi dzięki asystom grawitacyjnym z Marsem i Ziemią). W trakcie 3,5-letnej misji po wejściu na orbitę Jowisza, sonda wykona co najmniej 44 bliskie przeloty (od 25 do 2700 km) obok Europy.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.