czwartek, 15 lipca 2021

Plakietka Lucy
W latach siedemdziesiątych XX wieku cztery sondy kosmiczne zostały wysłane w podróż ku zewnętrznym rubieżom Układu Słonecznego. Ponieważ były to pierwsze obiekty zbudowane ludzką ręką, które znalazły się w przestrzeni międzygwiezdnej, NASA umieściła na nich plakietki (Pioneer 10 i 11) oraz złote płyty (Voyager 1 i 2) z różnymi informacjami dla istot rozumnych, które być może pewnego dnia napotkają te sondy. Kontynuując tę tradycję sonda Lucy została wyposażona w podobną plakietkę. Jednak w przeciwieństwie do wcześniejszych sond, Lucy pozostanie na zawsze w wewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, dlatego też zapisane na niej informacje są przeznaczone dla naszych przyszłych pokoleń.

Na plakietce wygrawerowano inspirujące sentencje wielu współczesnych nam naukowców, filozofów i pisarzy. W gronie kilkunastu osób których słowa zostały zapisane (m.in. Billy Collins, Albert Einstein, George Harrison, Martin Luther King Jr, John Lennon, Carl Saganznalazła się również... Olga Tokarczuk. Oto jej słowa:

"W całej naszej historii staraliśmy się poznać kim jesteśmy, skąd i dokąd idziemy. Jednak wszystko widzieliśmy osobno i nie umieliśmy dostrzec współzależności i powszechności wielopoziomowych skomplikowanych związków. Dziś wiemy, że „osobno” jest złudzeniem, bo przecież jesteśmy okruchem czasu, cząstką przestrzeni, zaledwie akordem w nieskończenie wielkim koncercie. Wiedza, która nie potrafi łączyć ze sobą różnych faktów jest nic nie warta”.

Plakietka została zapreentowana i zainstalowana na sondzie Lucy 9 lipca 2021 w trakcie specjalnej ceremonii, która mała miejsce w pomieszczeniach Lockheed Martin Space w Littleton (stan Kolorado).

Sonda Lucy zostanie wystrzelona z Ziemi 16 października 2021 roku, a celem jej misji będzie dotarcie do co najmniej sześciu planetoid (w tym jednej planetoidy głównego pasa planetoid oraz pięciu tzw. księżycy trojańskich Jowisza).

Zdjęcie: NASA/Goddard Space Flight Center

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.